Resultat Sjöbo 2025 och 2024

2025
Den 6 maj kl 08.30 samldes vi  på Sjöbo GK för vårt årliga rydercupliknande matchspel över 18 hål. 6 bästboĺl, 6 foursome och 2 singlar per tävlande 8 par. 
Allt startade med gemensamt fika på den nya startiden 8.30. Sen vidtog spelet med första start 9.00. Solen sken och vinden var i det närmaste obefintlig. Alla förutsättningar var så gott som optimala. Spelet från vår sida kanske lämnade lite övrigt att önska eller så hade motståndarna en synnerligen lyckad dag. I hemmamatchen den 9 september har vi en tuff utmaning. Vi ska hämta in ett underläge på 7 - 17, 10 poäng. Ingen omöjlig uppgift och skam den som ger sig  utan ärlig kamp
Tack till alla er som verkligen försökte. Vi kommer igen!!
Christer, han som tog ut laget 

2024
Det avslutande höstmötet spelades den 10/9 på vår fina hemmabana. Efter att vi för ovanlighetens skull hade tagit ledningen på bortaplan var förväntningarna stora på att vi skulle få ytterligare en inteckning i vandringspriset. Och "himmalaget" höll för trycket och närmast utklassade Sjöboiterna. Eftersom Christer Ericsson precis har flyttat till Lomma med alla de bestyr det för med sig så är resultatredovisningen lite summarisk.



Vår årliga matchspelsutmaning mot Sjöbo inleddes sedvanligt på bortaplan. 
Tisdagen den 7 maj i strålande sol och knappt märkbar vind samlades vi okristligt tidigt, kl. 7.30, för gemensam fika. Första start gick 8.00 och spelades som parvis match 6+6+6 hål, bästboll, foursome resp singlar. Det var 4 matchpoäng att kämpa om i varje boll. Efter hårda och jämna matcher avnjöts en förbeställd utmärkt lunch medan resultatinrapporteringen sköttes löpande. Vi verkade från första stund ha ett bra resultat på gång vilket så såmåningom visade sig leda fram till en seger med 14-10. Ett stort tack till alla Örestadskämpar som denna tisdag, så vitt jag vet, presterade århundradets bästa bortaresultat. Förhoppningsvis kan vi följa upp det med ett liknade eller bättre resultat hemma i september så vi åter har vandringspriset på rätt plats, dvs hemma på Örestads GK.
Christer för Herrkommittén
2023
Den 29/8 spelade vi returmatch i vår Ryder Cup mot Sjöbo GK. Vi hade ett rejält underläge efter bortamatchen men brukar ju plocka in deras försprång på hemmaplan. Så blev det dock inte denna gången utan Sjöbo ökade till och med ut sin ledning. Vi gratulerar Sjöbogänget till deras andra inteckning i det ståtliga vandringspriset. Örestad har 17 inteckningar men det är ju en annan historia.
Vi får vässa spelet inför 2024.