Örestads Champion

De trettio spelare som är medlemmar i Örestads GK och har samlat flest poäng under årets 4 singeltävlingar (Svårslaget, Lommaslaget, Golfveckan Grand Opening och Fashion-slaget) är kvalificerade till finalspelet.

Vid eventuella återbud går platsen vidare till placering 31 o.s.v. Vi spelar först 9 hål poängbogey. Scorekorten lämnas in och de 10 som har bäst resultat går vidare till en utslagning hål-för-hål. Vid lika resultat hjälper det inte att ha ett lågt handicap utan vi kör efter metoden ”bättre hets”, d.v.s. bäst resultat sista 6, sista 3, sista hålet och därefter lottning.

De 10 bästa går nu vidare till en ”Shootout” på samma slinga. Nu spelar vi slagtävling med hcp.
Sämst nettoscore på hål 1 blir utslagen och 9 spelare går vidare till hål 8. Sedan håller vi på likadant till dess det återstår 2 spelare på hål 9.

Vid lika nettoscore för 2 eller fler spelare på ett hål sker utslagning enligt följande (Tävlingsledaren avgör spelordningen):

Hål 1: 6 meters putt – längst ifrån åker ut.
Hål 2: Bunkerslag – längst ifrån åker ut.
Hål 3: Pitch från andra sidan ”ån” (vid blå 8 tee) – längst ifrån åker ut.
Hål 4: Putt/chip från baksidan green – längst ifrån åker ut.
Hål 5: Bunkerslag – längst ifrån åker ut.
Hål 6: Chip från slänten – längst ifrån åker ut.
Hål 7: 15 meters putt – längst ifrån åker ut.
Hål 8: Chip/pitch utanför green – längst ifrån åker ut.
Hål 9: Bunkerslag – längst ifrån åker ut och kvar på green står Örestads Champion!!!

Delresultat efter 4 tävlingar
Tävlingar är Svårlaget, Lommaslaget, Golfveckans Grand opening och Fashionslaget är resultatlistan nedan som gäller.

Resultatlista efter fyra tävlingar

Placering

Namn

Omgång

Resultat

1

Larsson Patrik

4

1054

2

Eiman Jan

4

1042

3

Sandberg Arne

4

1030

4

Stjernfeldt Ulf

4

898

5

Karlsson Håkan

4

803

6

Gullberg Kenneth

4

774

7

Marsch Nora

2

760

8

Eiman Lotta

3

747

9

Klingspor Jakob

4

731

10

Fredriksson Lars

3

696

11

Eiman Karin

4

680

12

Larsson Karin

2

655

13

Lindgren Kristin

4

651

14

Blomberg Leif

3

650

15

Lindgren Tord

3

623

16

Pantzar Michael

4

617

17

Brahed Marika

2

616

18

Gillheim Per

4

615

19

Granström Annica

2

610

20

Heskebeck Jessika

4

584

21

Nesling Mark

4

564

T22

Skepö Amanda

1

550

T22

Erlandson Peter

1

550

T22

Thorén Ulf

1

550

25

Hammarlund Elin

3

522

26

Hydbom Göran

2

509

27

Engberg Jim

2

491

28

Morén Ulf

3

489

29

Hanholt Stefan

4

487

30

Forsvik Matts-Ola

3

476

31

Glantz Håkan

4

440

T32

Rönbeck Arnold

3

437

T32

Marsch Ian

3

437

T34

Möttus Kerstin

1

435

T34

Leger Yan

1

435

36

Persson Susanne

2

399

37

Boke-Olén Niklas

2

393

38

Rosén Marianne

4

376

39

Marsch Christer

4

363

40

Jönsson Björn

4

329

41

Lindegård Hans

4

324

42

Svensson Sylvi

4

315

43

Ulveryd Claes

4

301

44

Börjesson Frederika

4

292

45

Hertzberg Conny

4

290

46

Lindwall Björn

3

273

47

Larsson Kåre

3

269

48

Peterzén Jan

3

255

49

Laursen-Jonasson Henrik

3

250

50

Fridh Jonny

4

242

51

Hansson Carin

3

237

52

Honnér Mikael

3

233

53

Jönsson Stefan

4

230

54

Adamsson Caroline

3

227

55

Asplund Markus

4

224

56

Nilsson Jörgen

3

222

T57

Holmquist Bengt

1

220

T57

Johansson Christina

1

220

T57

Zhao Hongping

1

220

T57

Scheibye Kenneth

1

220

T57

Ljungdahl Rasmus

1

220

T62

Nilsson Bengt

3

218

T62

Hansson Gert

3

218

64

Larsson Ulla-Britt

3

215

65

Pålsson Sandra

3

210

66

Larsson Gunnar

3

198

67

Johansson Bertil

2

192

68

Forsberg Lars-Åke

2

175

69

Löwenhielm Ville

3

172

70

Bengtsson Jonas

2

166

71

Fredheim Charlotta

2

164

72

Darte Jonas

2

163

73

Jablonowski Ted

3

154

74

Edahl Jörgen

3

151

75

Hammar Lena

2

146

76

Jakandré Daniel

2

144

77

Lindborg Thomas

3

143

78

Nilsson Conny

2

142

T79

Åkerman Bertil

2

140

T79

Perchun Simon

2

140

T81

Jönsson Marcus

2

136

T81

Lindwall Marie

2

136

83

Leteus Per

2

132

84

Ståhl Kristian

2

128

85

Lundin Robert

2

126

T86

Hallborn Johan

2

124

T86

Nilsson Tommy

2

124

88

Wannerberger Lars

1

115

89

Conradsson Magnus

2

114

90

Nilsson Tomas

2

112

91

Magneteg Kristofer

2

109

92

Andersson Mats

2

108

93

Wei William

1

105

94

Gyllenholm Peter

2

100

95

Mårtensson Elias

2

97

T96

Persson Ann-Christin

1

96

T96

Kreckel Anne-Christine

1

96

T96

Börjeson Bo

1

96

99

Larsson Bo

2

93

T100

Högstedt Ingrid

1

88

T100

Eskilsson Per

1

88

T100

Lindqvist Per

1

88

T100

Nilsson Stefan

1

88

T104

Hösterey Eva-Marie

1

82

T104

Nelander Lukas

1

82

T104

Lindegård Magnus

1

82

T107

Christensen Gudrun

1

78

T107

Nilsson Hans

1

78

T107

Håkansson Ingegerd

1

78

T107

Berggren Jonas

1

78

T111

Holmquist Fredrik

1

76

T111

Åkesson Henrik

1

76

T111

Fransson Per-Åke

1

76

T114

Olsson Gert

1

74

T114

Larsson Joakim

1

74

T114

Björkqvist Robert

1

74

T117

Nygren Bertil

1

72

T117

Ask Erik

1

72

T117

Edahl Mats

1

72

120

Johansson Roland

1

70

T121

Termén Jens

1

68

T121

Svensson Joakim

1

68

T121

Prei Kairi

1

68

T121

Hammar Per

1

68

125

Magnusson Kerstin

1

66

T126

Nilsson Peter

1

64

T126

Johanson Rune

1

64

T126

Björkengren Urban

1

64

129

Meyer Peter

1

62

T130

Elfving Birgitta

1

60

T130

Ekholm Jonas

1

60

T130

Hanholt Marcus

1

60

T130

Ljunggren Marcus

1

60

T134

Malmsjö Gustaf

1

58

T134

Fridh Jörgen

1

58

T134

Hansson Lennart

1

58

T137

Persson Ingemar

1

56

T137

Facks Martin

1

56

T137

Welander Mats

1

56

T140

Hydbom Björn

1

54

T140

Mehlin Marie

1

54

T142

Nilsson Helen

1

52

T142

Danielsson Mattias

1

52

T142

Karlsson Per

1

52

T145

Nilsson Gert

1

50

T145

Andersson Magnus

1

50

T145

Nyberg Roger

1

50

T145

Larsson Thomas

1

50

T149

Kockum Karin

1

48

T149

Sköld Mats

1

48

T151

Link Fredrik

1

46

T151

Kimrin Olle

1

46

T151

Bergenudd Oskar

1

46

T154

Jönsson Anders

1

44

T154

Malm Gustaf

1

44

T154

Milton Mogens

1

44

T154

Hammarlund Stefan

1

44

158

Olander Fredrik

1

43

T159

Lundin Claes

1

42

T159

Stjernfelt Herman

1

42

T159

Olsson Jan-Olof

1

42

T162

Grahn Christer

1

41

T162

Holmbeck Peter

1

41

T164

Gunnarsson Bo

1

40

T164

Stålhammar Daniel

1

40

T166

Åkesson Martin

1

39

T166

Holmqvist Ronny

1

39

T168

Fehrlund Andreas

1

38

T168

Henningsson Lars

1

38

T170

Sauer Fredrik

1

37

T170

Barkstedt Gary

1

37

172

Nord Per

1

36

T173

Borglin Jörgen

1

35

T173

Tsegay Kahsay

1

35

175

Sonnelind Roger

1

34

176

Strengbom Bengt

1

33