Örestad Champion 2021 

De trettio spelare som är medlemmar i Örestads GK och har samlat flest poäng under årets 4 singeltävlingar (Svårslaget, Lommaslaget, Golfveckan Grand Opening och Ekiperingsslaget) är kvalificerade till finalspelet. 

Vid eventuella återbud går platsen vidare till placering 31 o.s.v. Vi spelar först 9 hål poängbogey. Scorekorten lämnas in och de 10 som har bäst resultat går vidare till en utslagning hål-för-hål. Vid lika resultat hjälper det inte att ha ett lågt handicap utan vi kör efter metoden ”bättre hets”, d.v.s. bäst resultat sista 6, sista 3, sista hålet och därefter lottning.

De 10 bästa går nu vidare till en ”Shootout” på samma slinga. Nu spelar vi slagtävling med hcp.
Sämst nettoscore på hål 1 blir utslagen och 9 spelare går vidare till hål 8. Sedan håller vi på likadant till dess det återstår 2 spelare på hål 9.

Vid lika nettoscore för 2 eller fler spelare på ett hål sker utslagning enligt följande (Tävlingsledaren avgör spelordningen):

Hål 1: 6 meters putt – längst ifrån åker ut.
Hål 2: Bunkerslag – längst ifrån åker ut.
Hål 3: Pitch från andra sidan ”ån” (vid blå 8 tee) – längst ifrån åker ut. 
Hål 4: Putt/chip från baksidan green – längst ifrån åker ut.
Hål 5: Bunkerslag – längst ifrån åker ut.
Hål 6: Chip från slänten – längst ifrån åker ut.
Hål 7: 15 meters putt – längst ifrån åker ut.
Hål 8: Chip/pitch utanför green – längst ifrån åker ut.
Hål 9: Bunkerslag – längst ifrån åker ut och kvar på green står Örestads Champion!!!

Delresultat efter 4 tävlingar

Seplade tävlingar är Svårlaget, Lommaslaget, Golfveckans Grand opening och Fashionslaget är resultatlistan nedan som gäller. Resultatlistan är från 22 juli 2021.


Placering

Namn

Omgång

Resultat

1

Rosén Marianne

4

1645

2

Jönsson Marcus

4

1165

3

Eiman Lotta

3

1059

4

Karlsson Håkan

4

1011

5

Heskebeck Jessika

4

1008

6

Thorén Ulf

4

782

7

Marsch Ian

2

770

8

Granström Annica

4

748

9

Nilsson Gert

3

715

10

Lundin Robert

3

692

11

Morén Ulf

4

668

12

Gullberg Kenneth

4

653

13

Lindegård Magnus

2

622

14

Jönsson Stefan

4

605

15

Bergenudd Oskar

4

551

T16

Marsch Christer

2

550

T16

Persson Ingemar

1

550

T16

Larsson Patrik

1

550

T16

Erlandson Peter

1

550

20

Svensson Sylvi

4

529

21

Conradsson Magnus

2

523

22

Brahed Marika

3

514

23

Klingspor Jakob

2

505

24

Marsch Nora

2

501

25

Eiman Karin

4

497

26

Asplund Markus

2

495

27

Ulveryd Claes

4

477

28

Honnér Mikael

4

471

29

Nilsson Conny

2

440

T30

Davidsson Anders

1

435

T30

Strengbom Bengt

1

435

32

Blomberg Leif

2

421

33

Nesling Mark

2

393

34

Persson Susanne

2

383

35

Fridh Jonny

4

379

36

Forsberg Lars-Åke

2

369

37

Nilsson Tommy

4

347

38

Lindegård Hans

4

338

39

Peterzén Jan

4

329

40

Theander Adrian

2

298

41

Stjernfeldt Ulf

4

288

42

Börjesson Frederika

4

286

T43

Rönbeck Arnold

4

284

T43

Eiman Jan

4

284

45

Gillheim Per

4

280

46

Nygren Bertil

2

268

47

Lindwall Björn

3

247

48

Nilsson Susanne

3

245

49

Jönsson Björn

4

242

T50

Nilsson Bengt

4

230

T50

Ståhl Kristian

4

230

52

Ahlberg Benny

3

229

53

Svensson Joakim

3

224

T54

Skepö Amanda

1

220

T54

Gunnarsson Bo

1

220

T54

Holmström Jörgen

1

220

T54

Möttus Kerstin

1

220

T54

Johansson Roland

1

220

59

Johansson Bertil

3

210

60

Edahl Jörgen

3

204

61

Larsson Karin

2

197

62

Adamsson Caroline

3

192

63

Edahl Mats

3

186

64

Sögård-Nilsson Elin

2

184

65

Johansson Håkan

3

180

66

Florén Anita

2

170

67

Andersson Ulrik

2

163

68

Glantz Håkan

2

161

T69

Ekelund Annika

3

160

T69

Sandberg Arne

2

160

71

Pantzar Michael

2

158

T72

Wannerberger Lars

2

152

T72

Sköld Mats

2

152

74

Larsson Ulla-Britt

2

148

75

Hanholt Stefan

2

146

76

Mårtensson Elias

2

140

77

Perchun Simon

2

138

78

Hertzberg Conny

2

136

T79

Bengtsson Jonas

2

134

T79

Lindgren Tord

2

134

81

Hallborn Johan

2

130

82

Darte Jonas

2

128

83

Fredriksson Lars

2

126

84

Stjernfelt Herman

2

120

T85

Ekdahl Kinna

1

115

T85

Börjeson Margareta

1

115

87

Karlsson Per

2

114

88

Larsson Kåre

2

107

T89

Börjeson Bo

1

105

T89

Hösterey Eva-Marie

1

105

T89

Henriksson Marianne

1

105

T89

Darte Marie

1

105

T89

Olofsson Olle

1

105

94

Hammar Per

2

101

T95

Pehrson Sebastian

2

98

T95

Nilsson Tomas

2

98

T97

Johansson Joakim

2

96

T97

Leteus Per

1

96

T97

Nilsson Peter

1

96

T100

Viala Christophe

1

88

T100

Håkansson Ingegerd

1

88

T100

Magneteg Kristofer

1

88

T103

Holmquist Bengt

1

82

T103

Engberg Jim

1

82

T103

Lindgren Kristin

1

82

T103

Löwenhielm Ville

1

82

T107

Parsian Arvin

1

78

T107

Nordin Håkan

1

78

T107

Aldén Monica

1

78

T110

Ahlquist Anders

1

76

T110

Zhao Hongping

1

76

T112

Jakandré Daniel

1

74

T112

Bolin Elisabet

1

74

T114

Bratt Fredrik

1

72

T114

Hansson Gert

1

72

T114

Nilsson Henrik

1

72

T114

Nilsson Kerstin

1

72

T118

Widen Bo

1

70

T118

Larsson Gunnar

1

70

T118

Forsvik Matts-Ola

1

70

121

J:son Lindhe Mikael

1

68

T122

Widesjö Anders

1

66

T122

Milton Mogens

1

66

T122

Karlsson Åke

1

66

T125

Säfwenberg Anders

1

64

T125

Mårtensson Annika

1

64

T125

Hanholt Marcus

1

64

T125

Svahn Per-Olof

1

64

129

Johanson Rune

1

62

130

Nilsson Jörgen

1

60

T131

Nicklasson Hans

1

58

T131

Högstedt Ingrid

1

58

T131

Dahlén Ölander Nalio

1

58

T134

Hersley Fredrik

1

56

T134

Pregart Marcus

1

56

T134

Lindwall Marie

1

56

137

Åkerman Bertil

1

52

T138

Hall Hampus

1

50

T138

Facks Martin

1

50

140

Alenfall Annika

1

48

141

Tonning Anders

1

46

142

Terins Martin

1

43

143

Fransson Per-Åke

1

38